Sabunlar ne işe yarar

Ya uzaktan görünce hoşumuza gider veya marka takip ederek alacağımız sa- bunu buluruz. Çoğu zaman da birileri tavsiye eder: Aman şu sabun çok güzelmiş. Arkada- şım kullanmış, sen de al […]

» Read more

Şuhut da Dîvanyolu ile tanışıyor

Afyonkarahisar’ın bir güzel ilçesidir Şuhut. Hamza Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çatısı altında ise güzel insanlar toplanmış. Öğrencisi, öğretmeni, yöneticisiyle yüzlerinde bambaşka bir pırıltı, güzel bir aydınlık var şimdi.

» Read more

Söz Sözü Açtı

“Söz Sözü Açar”ı bilirsiniz. Çünkü hem TGRT FM radyo her yerde, hatta dağ yollarında bile çeker hem de program çok takip edilir çünkü özel ve renkli konuklar getirir. Muammer Erkul […]

» Read more

İsabet’deki Sürpriz Karşılama

İsabet Eğitim Kurumlarının Dudullu şubesine gittik. Fakat binanın girişinde çok hoş bir sürpriz bekliyordu bizi. Geçtiğimiz yaz, gezilerimize katılmış olan Rüveyda Zorlu da bu dershaneye gidiyormuş.

» Read more

Ah Uhud, ah o koku!

O dağlar ki sevgidaşımız… Kâinatın Efendisi, Okçular Tepesi’ne 50 okçu yerleştirdiler ve onlara sıkı tenbihatta bulundular. Netice her ne olursa olsun, yerlerinizden asla ayrılmayacaksınız!..

» Read more

Cennet kokan belde: MEDİNE

Mekke’deki son gecemiz. Sabah erkenden Medine’ye gideceğiz. İçimizde bir hüzün… Sabah namazının ardından otobüs kapıda. Valizler yerleştiriliyor, hareket vakti gelip çatıyor.

» Read more

Tarihimiz Yeniden Yazılmalı

Tarih dersi, ortaokul yıllarımda hiç haz alamadığım derslerden biri idi. Nedense bir türlü sevemedim. Orayı almışız, burayı almışız. Batılılar ise onu bulmuşlar, bunu bulmuşlar.

» Read more

Çay

Çok güzeldir yorgunluk çayları… Demliğe iki kaşık çayı koymak, suyu kaynadığında usul usul demlemek, on on beş dakika sonra da yine usul usul dökmek ince belli bardağa…

» Read more

Gettolar ve Siteler

Kitle iletişim araçları başdöndürücü bir hızla ilerleyip muazzam mesafeler kaydederken, kişiler arası haberleşmede ise tersine bir durum yaşanıyor.

» Read more

Bir Ağıt

Tamı tamına on yaşındayım. 1949’a hiç de iyi girmedik. Dizler boyu kar yağdı. Damlardaki karları kürüye kürüye yorgun düşüyorduk. Üşüyorduk… Kasabamız; yarı aç yarı tokluğunda verem illetinden yine canlar yitirdi. […]

» Read more

NE TAHAMMÜL NE SEFER…

Ezildim taş kesilen bir yürek çukurunda, Ben ki suyu çekilmiş kuyularda saklıyım. Suçluyum, cüretkârım, bir o kadar haklıyım; Sükûtum lisânımdır, kimlerin umurunda! Ezildim taş kesilen bir yürek çukurunda.

» Read more

Osmanlı’da Çocuk Olmak: Osmanlı Medreseleri

Medreseler, zannedildiği gibi sadece üniversite tahsili veren mektepler değillerdir. Sıbyan Mektebi; anaokulu-ilkokul karışımı iken, medreseler üç kısımdır. Bunlardan birincisi, bugünkü orta mektep (ortaokul) seviyesinde, ikincisi lise seviyesinde maarif (eğitim öğretim […]

» Read more

Meşe Palamudu

Tabağa dökülmüş son bir kaç susamı parmağımın ucuyla toplayıp ağzıma götürdüm; bu, kahvaltımın bittiği anlamına geliyordu.

» Read more

İşte Mutluluk!

Mutlu olmak için mutlu oluyorsun ve kaybediyorsun… Mutluluk galiba yanlış anlaşılıyor, ne dersin? Bu durumun doğrusu var mıdır? Ya da nasıl doğru anlaşılır? Analizlere, istatistiklere bakıldığında dönem dönem gayet mutluyuz… […]

» Read more

Eleştiri neydi?

İnsanların birbirlerinin hayatlarına zarar vermeden bir şeyler yapmaya ne kadar hakkı varsa, birbirlerini eleştirmeye de aynı oranda hakları var mıdır?

» Read more

(Hikaye) Mahkeme

İçlerinde en sevdiğim oydu, Aslıhan… O bile bana karşıydı demek. Şahitlik edecekti diğerleri gibi. Üç maktul ve iki katil… Hepsi yan yana dizilmişlerdi.

» Read more

…ardından

Tren kalktı! .. İstasyon booş, vakit; gece yarısı… Ben, “seni” kaçırmışım! .. ….. İçi bensiz trenlerin yolunda mı gözlerin? ..

» Read more