Sabunlar ne işe yarar

Ya uzaktan görünce hoşumuza gider veya marka takip ederek alacağımız sa- bunu buluruz. Çoğu zaman da birileri tavsiye eder: Aman şu sabun çok güzelmiş. Arkada- şım kullanmış, sen de al […]

Şuhut da Dîvanyolu ile tanışıyor

Afyonkarahisar’ın bir güzel ilçesidir Şuhut. Hamza Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çatısı altında ise güzel insanlar toplanmış. Öğrencisi, öğretmeni, yöneticisiyle yüzlerinde bambaşka bir pırıltı, güzel bir aydınlık var şimdi.

Söz Sözü Açtı

“Söz Sözü Açar”ı bilirsiniz. Çünkü hem TGRT FM radyo her yerde, hatta dağ yollarında bile çeker hem de program çok takip edilir çünkü özel ve renkli konuklar getirir. Muammer Erkul […]

İsabet’deki Sürpriz Karşılama

İsabet Eğitim Kurumlarının Dudullu şubesine gittik. Fakat binanın girişinde çok hoş bir sürpriz bekliyordu bizi. Geçtiğimiz yaz, gezilerimize katılmış olan Rüveyda Zorlu da bu dershaneye gidiyormuş.

Uşak Üniversitesinden Misafirlerimiz

Uşak Üniversitesinden misafirlerimiz vardı. İlker Dere, Filiz Boy ve Nazike Çark İstanbul’a gelip bir dizi kültür, sanat, edebiyat etkinliğine katıldı, görüşmeler yaptı ve tarihi mekânları gezdiler.

Minderin Diğer Kenarı

İçinde odun kömür değil de, sanki başka bi’şeyler yanardı o zamanlar sobaların, değil mi?.. Hani sanki sobalar; konuşurdu bizimle, söyleşirdi…

Uhud Dağları, Okçular Tepesi ve Ahh, o koku!

Yer Medine-i Münevvere… Medine “şehir” demek, münevver şehir yani. Hepimizin malûmu olduğu üzere, münevverliği; Kâinatın Efendisi, Allah-ü Teâlâ’nın Habibi, Resul-i Kibriya aleyhisselam efendimizin şehri, olmasından ileri geliyor.

Ah Uhud, ah o koku!

O dağlar ki sevgidaşımız… Kâinatın Efendisi, Okçular Tepesi’ne 50 okçu yerleştirdiler ve onlara sıkı tenbihatta bulundular. Netice her ne olursa olsun, yerlerinizden asla ayrılmayacaksınız!..

Cennet kokan belde: MEDİNE

Mekke’deki son gecemiz. Sabah erkenden Medine’ye gideceğiz. İçimizde bir hüzün… Sabah namazının ardından otobüs kapıda. Valizler yerleştiriliyor, hareket vakti gelip çatıyor.

Tarihimiz Yeniden Yazılmalı

Tarih dersi, ortaokul yıllarımda hiç haz alamadığım derslerden biri idi. Nedense bir türlü sevemedim. Orayı almışız, burayı almışız. Batılılar ise onu bulmuşlar, bunu bulmuşlar.

Çay

Çok güzeldir yorgunluk çayları… Demliğe iki kaşık çayı koymak, suyu kaynadığında usul usul demlemek, on on beş dakika sonra da yine usul usul dökmek ince belli bardağa…

Gettolar ve Siteler

Kitle iletişim araçları başdöndürücü bir hızla ilerleyip muazzam mesafeler kaydederken, kişiler arası haberleşmede ise tersine bir durum yaşanıyor.

Hikaye “Meczubun Dilinden”

Elimde, tepesinde düzensiz iş görmekten gittikçe yamuklaşmış bir silgiyi barındıran kara bir kalem var. Fakat bu bir tükenmez kalem.

KÖY ENSTİTÜLERİ VE TARİHİ

Köy Enstitüleri, memlekete ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 1940 tarihinde açılmış okullardır. Tamamen Türkiye’ye özgüdür.

Bir Ağıt

Tamı tamına on yaşındayım. 1949’a hiç de iyi girmedik. Dizler boyu kar yağdı. Damlardaki karları kürüye kürüye yorgun düşüyorduk. Üşüyorduk… Kasabamız; yarı aç yarı tokluğunda verem illetinden yine canlar yitirdi. […]

ÂTEŞÎN

Ateşten sözcüklerim dudağını yakacak Ellerinden düşerken mektubum dizlerine

Mezhep İmamlarımız

Sual: Gençlerin mi, yoksa yaşlıların mı ibadeti daha makbuldür? CEVAP: İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Ebül Hasan-ı Harkânî

Devrinin kutbu olur Ebül Hasan-ı Harkani hazretleri, büyük velilerden olup Harkan’da dünyaya geldi. Uzun boylu, heybetliydi. Gözleri iri, yüzü nurluydu.

NE TAHAMMÜL NE SEFER…

Ezildim taş kesilen bir yürek çukurunda, Ben ki suyu çekilmiş kuyularda saklıyım. Suçluyum, cüretkârım, bir o kadar haklıyım; Sükûtum lisânımdır, kimlerin umurunda! Ezildim taş kesilen bir yürek çukurunda.

Sadece İkibuçuk Saniye

Pazarlamanın bir gözü pazara, bir gözü de medyaya bakar. Zira, her türlüsüyle medya, kendisi de bir “pazar” olarak, başka pazarları şekillendiren,

Gidersek, kim sarılacak onlara?

Afrika’da doktor olmak zor bir iş… Bırakın doktor olmayı insan olmak zor bir şey. Çünkü yaşanması zor bir bölge; iklim farklı,

(Röportaj) YILIN ÖĞRETMENİ OLMAK

Ayrıldığı okulunda ardında kalan altı yüz çift yaşlı göz… Ve daha pek çok şey… Kandilli’nin eski, Beylerbeyi’nin yeni müdürü Dr. Abdurrahman Memiş ile sıcacık, samimi ve hüzünlü bir sohbet yaptık. […]

ŞEBNEM DÜŞER GÜL DALINA

Yeryüzü karanlık, gökyüzü sıcak, Bilinmezi ak sinemde saklarım. Mecnun aranırken çölde kaç bucak, Serabı gizleyen ak şakaklarım.

Aşka Muhtaç Acziyetin Resmi

Kalbimde hüzün rüzgârı, ellerimde ateşin hârı… Yüreğim hicranın kollarında, ömrüm vuslata koşuyor firâkın yollarında.

Osmanlı’da Çocuk Olmak: Osmanlı Medreseleri

Medreseler, zannedildiği gibi sadece üniversite tahsili veren mektepler değillerdir. Sıbyan Mektebi; anaokulu-ilkokul karışımı iken, medreseler üç kısımdır. Bunlardan birincisi, bugünkü orta mektep (ortaokul) seviyesinde, ikincisi lise seviyesinde maarif (eğitim öğretim […]

Meşe Palamudu

Tabağa dökülmüş son bir kaç susamı parmağımın ucuyla toplayıp ağzıma götürdüm; bu, kahvaltımın bittiği anlamına geliyordu.

İşte Mutluluk!

Mutlu olmak için mutlu oluyorsun ve kaybediyorsun… Mutluluk galiba yanlış anlaşılıyor, ne dersin? Bu durumun doğrusu var mıdır? Ya da nasıl doğru anlaşılır? Analizlere, istatistiklere bakıldığında dönem dönem gayet mutluyuz… […]

Eleştiri neydi?

İnsanların birbirlerinin hayatlarına zarar vermeden bir şeyler yapmaya ne kadar hakkı varsa, birbirlerini eleştirmeye de aynı oranda hakları var mıdır?

(Hikaye) Mahkeme

İçlerinde en sevdiğim oydu, Aslıhan… O bile bana karşıydı demek. Şahitlik edecekti diğerleri gibi. Üç maktul ve iki katil… Hepsi yan yana dizilmişlerdi.

Çiftçi dostu Sığırcıklar İş Başında

Biz çiftçilerden çoğumuz, farkına varsak da varmasak da; “sığırcık” denen şirin ve minik göçmen kuşlar, çok vefalı dostlarımızdır. Nasıl mı çiftçi dostudur bu göçmen kuşlar?

Sevgiliye mektup: Unut

Kelimelerimi ve sana anlattıklarımı unut. Yorgun düşmüş say duygularımı, bitik, ne olduğunu anlamadan bir sevdaya düşmüş say…

(Sinema) Muska: Yüz Nakli Değil, Ruh Nakli

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu bir niyet okuma yazısıdır. Ancak niyetimizin halisane olduğunu belirtmek için “niyet okuma” ibaresine bir açıklık getirmekte fayda mülahaza ediyoruz.

…ardından

Tren kalktı! .. İstasyon booş, vakit; gece yarısı… Ben, “seni” kaçırmışım! .. ….. İçi bensiz trenlerin yolunda mı gözlerin? ..