Mutfaktaki sır

Çoğu erkeğin mutfaktan ödü kopar! Çünkü orada, kendilerini çaresiz hissederler. Bu esrarengiz alanda hazırlanmış yemeklere ise inana- mazlar. Annelerin vazgeçilmezliği ve çok erkekte bulunan, hanımlara baskın çıkma gayretinin sebebi; bu […]

Ailede Sevgi

Esenyurt Ali Çebi Ortaokulu 5/B sınıfı öğrencilerinden Alp Eren Terzioğlu, yaz- dığı şiiriyle birinci oldu.

Armutlu’daki Okuyucularımızı Ziyaret

Dîvanyolu Dergisi Fahrî temsilcilerinden Fatma Zehra Babürşah, gönül verdiği der- gisine yeni aboneler kazandırdığı için (Yazarı Gürbüz Azak tarafından ismine imzalanmış) “Bir Yazar Bir Ömür ” isimli eseri kazandı.

Hayatım Roman -Cennet anneleri-

Orta yaşlarda bir hanımdı. Biraz tedirgin ve telaşlıydı. Beyaz önlükler içinde yanına yaklaştığımı görünce sordu: —Doktor hanım ameliyatım ne kadar sürer?

Hayatım Roman – Bir lokma et uğruna

Yıllar önce yaşanmış ibretlik bir hikâyedir… Belki kırk belki elli yıl öncesi yaşanmıştır. Bu olayın yaşandığı yıllarda hatıranın sahibi henüz mini minnacık bir bebektir.

MİTAKUYE OYASİN

Mitakuye oyasin!” Lakota kabilesi dilinden. “Biz hepimiz akrabayız!” “Biz” derken kasdedilen bütün insanlar, hayvanlar, kuşlar, böcekler, ağaçlar, çiçekler, dağlar, taşlar, ırmaklar, göller, vadiler…

HİKÂYE- Süleyman

Akşam oluyordu… Fırından yeni çıkmış bir ramazan pidesi gibiydi güneş. Sıcak, parlak ve erişilmez…

Özel Dosya- Şehzadenin tuğraları

Resimler çizilmiş, notlar yazılmış deftere bakıyordu Hüma Hatun. Sanki oğulcuğunun gizli hayalleri vardı kırmızı ciltli bu defterin sayfalarında.

Bir Armatör

Onu ilk 1962’de tanıdım. Kolalı gömleği, şık bağlanmış kravatı, tiril tiril elbiseleriyle gazeteye uğradıkça dikkatimi çekerdi.

Zerreden Gezegenlere Kadar Şaşırtıcı Konular

Yeryüzünün toprak tabakası 3 metre daha kalın olsaydı, canlılar oksijen ihtiyacını karşılayamazdı. Saf su -40 dereceden önce donmaz; yoksa bulutlar buz tutar ve üstümüze düşerdi.

Aşağılık Duygusu ve Özgüven!

Aşağılık duygusu, kişinin gerçeklere uyan veya uymayan sebepler ile benliğini yetersiz ve küçük görmesi olarak tanımlanır.

Âlimlerin iyiliği, milletin hepsine yayılır

Âriflerin ışığı, velîlerin önderi, İslâmın bekçisi ve Müslümanların baş tâcı, İmâm-ı Rabbânî Ahmed-i Fârûkî Serhendî hazretleri, Mektûbat- ı Şerîfindeki 195’inci mektubuna böyle başlıyor.

Veysel Karânî

Tabiinin en yükseği Veysel Karani hazretleri, Resulullah Efendimizi (aleyhissalatü vesselam) görmeden sevmiş ve Tabiinin en yükseği olmuştur. Harem bin Hayyan şöyle anlatıyor:

CANIMIN ÖZ ÇİÇEĞİ

Saçları bir demet gül, Gözleri giz çiçeği. Dudağından süzülür, Rengârenk söz çiçeği.

Avarelik Günü

“Çalışanlardan birine soralım istersen?” “Çalışanlara sorduktan sonra ne anlamı var buraya gelmenin?

İstanbul’a İstanbul’dan Bir Parça…

Bir seher yeli ile perde açılıyor ve semadan hayata, hayattan gönle bir damla düşüyor. Göğe vurup duran ezan yankıları, şadırvanların titreten serinliğin sularında yıkanan azalar ve kubbeye yaslanmış hilal… En […]

Sevda Tadında Dîvan Edebiyatı Sohbetleri

Camilerinde vaiz efendiler sohbete başlarlarken, vaaza başlarlarken Arabî bir beyit okurlarmış. Dolayısıyla da herkes, o kadar Arapçayı artık gündelik hayatın içinde olmakla biliyorlar.

Kuru yaprağın dili hüzündür

Seksenli yıllar. Gülhane Parkı’nda tek başıma oturmuş, etrafı izliyordum… Burası, diğer parklara karşı hep farkını korumuştur, bir dönem ilgisiz kalmasına rağmen. Topkapı Sarayı hafızası, Ayasofya inancı, beslendiği ve hüzünle yutkunduğu […]

Özlemek

Ne vakit biri özlemden bahsetse aklıma vus- latla sona erecek bir son gelirdi. Bir gün âşık oldum. Hem de öyle bir aşk değil! Her anı, her vakti yarin çevresine tahsis […]

Hataysa

Hataysa puslu bir günün akşamı elini yakan mektubun… O mektupla gözümde toy düğün yeşeren ümitler hataysa..

Lider Yönetici Olmak

Liderlik mensup olduğun ekibin başında zeka ve bilgiye dayalı uygulamaları ile bilgi ve beceri- sini ekibi ile paylaşıp onları daha etkin hale getirip yekvücut başarıya odaklama becerisidir.

Benim “Annem”…

Benim için, Hem Anne idi, Hem de Baba… Benim Annem, Genç yaşlarda eşini kaybetmiş, Hayatta kalan 6 evladına kol kanat germiş,

Barınak

Güneş yeni doğmuştu… Denizin üzerinde hafif bir buğu vardı sanki… Denizin açık mavisi ile güneşin açık sarısı kaynaşmışlardı da,

sinema – Büyük Tufan

Amerikan sineması, filmdeki karakterler ile seyirciyi; film seyri esnasında çok sıkı bağlarla birbirine bağlayabilme konusunda son derece ileri tekniklere sahiptir.

Kars, tek renk: Gri

Tandıra yapıştırılarak pişirilmiş, biraz yanmış, dumanı üzerinde lavaş ekmeği ve çeçil peyniri…

kitap:BİR YAZAR BİR ÖMÜR GÜRBÜZ AZAK

Hani insanlar hep bir başucu kitabından bahseder ya; benim de var. Ara sıra elime alıp okuyor, ondan yararlanıyorum. Şimdi Gürbüz abinin yeni kitabı ‘Bir Yazar Bir Ömür’ var başucumda.

kitap:YÜREKDEDE İLE PADİŞAH CAHİT ZARİFOĞLU

Yürekdede ile Padişah, Cahit Zarifoğlu’nun kaleme almış olduğu bir masal… Kitapta, Yürekdede diye anılan Hasan Dede’nin üzerinden iyi huyluluk, güzel ahlâk ve kul hakkına riayet kavramları işleniyor.