Minare tutmak

Çocuğum, oruçluyum ve güneş İstinye sırtlarına değdi değecek… Ben İncirköy camisinin Paşabahçe yö- nünde kalan fırında, pide kuyruğun- dayım. Benzi süzülmüş insanlar benle birlikte beklemede. Kızgın fırından ara sıra birkaç […]

» Read more

Marmaraevleri Dîvanyolu Okuma Grubu

İstanbul Beylikdüzü’ndeki Marmara Evleri’nde “Dîvanyolu Dergisi Okuma Grubu” oluştu… Öğretmen Ayhan Özbek ve çevresindeki dinamik gençler, haftada bir gün düzenli olarak toplanıyorlar, akşam yemeğini birlikte yiyorlar ve okuma yapıyorlar.

» Read more

Anadolu elbette çok önemlidir.

Dîvanyolu’muzun, eski dergi okuyucuları tarafından hüsnü kabul görmesinin yanında, aynı zamanda gençleri de kucaklamış olması hepimizin mutluluğunu arttırıyor. Bunlarla birlikte Anadolu Basını tarafından da dergimiz öne çıkarılıyor.

» Read more

Cumhuriyet Dönemi ve Türk Basını

Eski Sadaret (Sadrazamlık) binası, Cumhuriyetin kurulmasından sonra Vilayet Konağı olarak kullanılmaya başlanmış ve yeni devre uyacak şekilde sıvanmıştı. 1980 ve 1997 yıllarındaki restorasyonlarda kaldırılmış ve örtülmüş ne varsa bina eski […]

» Read more

Babıali’mi bana geri verin!

Türk basınının Babıali’de konuşlandığı yıllar, gazeteciliğin altın çağıdır. Evet, günümüzdeki kadar büyük binalara, mali güce, imkanlara, en önemlisi teknolojiye elbette sahip değildi ama; mesleğin itibarı o dönemde tavan yapmıştır.

» Read more

En azından bir sokak yaşatılmalı

Deveye, “Boynun neden eğri” diye sormuşlar, “Nerem doğru” diye cevap vermiş… Osmanlı İstanbul’unun, başka bir tabirle Tarihî Yarımada’nın her noktası, fetihten bu yana tarihimizin pek çok hadisesi ile yoğrulduğu için […]

» Read more

Okyanus’a mektup

Uçsuz ve bucaksız bitkinliğimle uzandım kıyılarına. Gözlerimin önündesin devamlı, nadir uğruyorsun sahilime. Fakat yine de kucaklıyorsun dört bir yanımı geldiğin vakit.

» Read more

Bir Şehzâde

Yatak odasında, pencereye bitişik bir güvercin odası vardı. Onları pek sever, her sabah güvercin sesleriyle uyanmaya bayılırdı.

» Read more

Aşkın Kimyası ve Tuzakları

‘Aşkın Kimyası’ kavramı insanlara ilaç verilerek onlarda romantik duyguları uyandırmak ya da tam tersine bir ilaçla bu duygusal eğilimlerin yok edilebileceğini anlatmak için kullanılan bir kavramdır.

» Read more

CELP KÂĞIDI

Aradın güzelliği besmelesiz benizde, Sevgiyi mızrakların ucunda alkışladın. İlkyazın sularını yıkadın son denizde, En sevimli düşmanın yüreğinde kışladın…

» Read more

Bişr-i Hafî

Neden yalınayaksınız? Bişr-i Hafî hazretlerine “Bu dereceye ne ile yükseldiniz?” diye sordular. “Bir şeyle” buyurdu. “O nedir efendim?”

» Read more

MUAMMA

Bir çetrefil yol ki zülfü dolaşık Attığım her adım başı dilemma Bir onulmaz aşk ki kana bulaşık Aşığına vaz sürmek bir muamma.

» Read more

Çocukları Bulmayın

Palette bütün renkler gökkuşağı gibi dizilmişti. Yeşil hepsinden fazlaydı. İlk fırça darbesi yeşille geldi. Tuvaldeki yeşiller çoğaldıkça bir kır görünümü oluşmaya başladı.

» Read more

Kifayetsiz

Şair “Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek” derken, insana dair bir kusurun altını çiziyordu; üstelik kusur hafif kalır bu ahmaklığı tarif etmek için…

» Read more

Yürümek

Yürümek, bir fiilin ötesinde, devasa bir anlamı ihtiva eden karşı duruş hareketi… Asıl anlamı yürünen yolla kaim olan yorucu mücadele… Yürümek, amaçlıdır, bir neticeye, ödüle âşıktır.

» Read more

Yalancı Bahara Aldanmak

Aldanmışsın! Öyle diyorlar senin için. Yalancı bahara aldanan bütün saf kalpli âşıklar gibi, sen de aldanmışsın. Bir kere gülümseyince… Biraz ısıtınca yüreğini…

» Read more

Mavi

-Maviler’in tonuna dair…- Gözler arayışta maviyi, sevgiyi, aşkı. Ve her bakış kaybediş sanki. Mavi derin mavi sonsuz mavi bucaksız. Tıpkı…

» Read more

MADDE BAĞIMLILIKLARI VE SİNEMA

Sanat ve bağımlılık, ilkokulda Yeşilay haftası için bir resim çizmem istendiğinden beri gözlemlediğim kadarıyla ayrılmaz bir ikili durumunda. Buna ek olarak cinsel çağrışımları da ekleyebiliriz.

» Read more

Gönül Gözü Neylesin

Yoktun ki baktığım hiç bir yönde…Hiç dolanmadı bir kuşak gibi aynı anda aynı rüzgar; ikimizin beline… Hiç… Ama hiç tuzu karışmadı; Gözyaşlarımızın! .. 

» Read more