Sıfır noktasında

Hayatta beni tetikleyen sözlerin başında “yapamazsın” geldi, çünkü babamın bana ilk öğrettiklerinden biri şuydu: “Yapamam yok!”

İstanbul’un Rengi, Bahar Sevinci Erguvan

Bahar sevinci, ruhumuzun kelebeği “Erguvan”, Boğaz’ın ziyneti, İstanbul’un rengidir. Nisan ayının ortalarından Mayıs ayı ortalarına kadar bizlere kısa sürede yaşattığı güzellik ile sanki dünyanın geçiciliğini de fısıldar

Tebessüm

Bana bir tebessüm yeter, yol senin olsun.
Sadece bakışın yeter, fal senin olsun.

Bir Güzel Adam

Hasan Celal Güzel merhumu tanıyıp gıyabında sevmemiz de Garbi Arvas amcamızın bu sohbetleri vesisiyle oldu

Darbelere Yiğitçe Direnen Bir Güzel Adam Hasan Celal Güzel

“Ben dahi senelerce bu işleri takip eden bir insanım. Devlette bu kadar uğraştım. Bu gelinen noktada, bu şerefsizlerin, bu vatan haini köpeklerin az daha Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmekte olduğunu anlayamadım, itiraf ederim.

Güzel’in mirası

15 gün ceza evinde yatıyor. Sonra ‘Bu nasıl bey olur’ diyerek soy ismini değiştiriyorlar. Güzelbey, Güzel oluyor.

Güzel adam!

Bu güzel adamın 73 yıllık ömrü, gecesi ve gündüzünün her saniyesiyle vatanına ve milletine adanmıştı. Mesaisi sabahın 08’inde başlar, ertesi günün sabahına kadar (04, 05, 06) devam ederdi.

Ulubatlı Hasan’ın Ak Şeyhi

Birbiri ardına gürleyen topların dumanı her tarafı kaplamıştı. Sanki hiç durmayacak gibiydiler ve fasılasız şekilde patlamalar devam ediyordu.

Mısır’dan Manzaralar -2

Gönlümüzde iz bırakan mekânlardan birisi de Mehmet Ali Paşa Câmii oldu. 1830-1848 yılları arasında inşâ edilmiş bir on dokuzuncu yüzyıl eseri o.

Bir Mehmet Niyazi

Mehmet Niyāzi hep usul yaşadı, sessiz gezindi ama; yazdığı eserlerde gayretinin, hasretlerinin, iddiālarının gümbürtüleri duyulur.

Zekâmız

İnsan, zeki bir canlıdır, deriz. Bu, insanın yüksek bir idrak gücüne sahip olması demektir.

Temel Kuvvetler

Galaksimiz ve güneş sistemimiz kesinlikle kütlesel çekimin öteki üç kuvvetten çok zayıf olması yüzünden gelişebilmiştir.

Işığa Hasret

Işığına hasret kaldım Efendim 

O nur cemalini göresim geldi 

Zekât Vermek

Zekât vermeyene, Allah lanet eder. Kıtlıklara maruz kalır, temiz malını kirletmiş olur, o mal telef olur.

MEKTÛBÂT-I İMÂM-I RABBÂNÎ

Allahü teâlâ sizi, iyilerin iyisi olan atalarınızın yolunda bulundursun ve onların önce, en üstününe “aleyhissalâtü vesselâm”, sonra geridekilerin hepsine, düâlarımızı ve selâmlarımızı erişdirsin!

Büyük Hata

Her sene “nerede o eski Ramazanlar”, ahlanmaları ile bir sürü söz duyar, yazı okuruz…

Bayramın Bayram ola

Gerçek bayramları insanın yüreğinde en saf haliyle hissettiği zamanlar biraz da çocukluk dönemleri değil mi?

Yetiş Ey Keştibânım

Korhan Kandemir Askerliğimi Erzincan’da yapmıştım. Vazifem gereği üst rütbeli birisini araçla şehrin sınırları içinde gideceği yere götürüyordum. Güzergâh üzerinde sıklıkla Terzi Baba diye bir kabristanın yanından geçer dururduk. Ben tanımazdım […]

Erkekler ve Kızlar farklı usullerle öğrenir

Me’va A. Önyurt Londra Üniversitesi Ekonomi Bölümü Profesörlerinden Christian Dustmann kız erkek ayrı eğitimden karma eğitime geçen okullarda başarının düştüğünü 2017 yılı Eylül ayında açıklanan araştırma sonuçlarıyla ispat etti. Profesör […]

Bayramdan Kalan

Muammer Erkul Hani, titrer içi bir çocuğun; Çayırdaki papatyayla sevişirken üstüne sürü salınmış bir turuncu tırtıl gibi!.. ….. Hani, titrer içi bir çocuğun; Bilmez, niye!.. Sen, çocuktan hüzn’emersin! .. ♥♥♥ […]