Bir Damla

Muammer Erkul Bir ağacının iki dalını kestiler. Feryat figân devrildi ikisi de; yere çarpıp şöyle bir yaylandı… Sonra kurşunlanmış iki adam gibi yan yana ve sessiizce uzanıp, kalakaldılar. *** Saçını […]

Perslerin coğrafyasında adım adım İRAN

Planlar yapılmış, biletler alınmış ve gece 22.25 uçağı için Sabiha Gökçen havalimanına doğru yola koyulmuştuk. Rotamız bu defa; bir zamanlar Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü coğrafya idi.

Hazreti Türkistan

Türkistan Rusların işgalinden önce Pîrî Türkistan, Hazreti Türkistan, Yesevi Baba gibi isimlerle de anılmaktaydı. İşgalden sonra, içerisinde Türk ifadesi geçtiği için bunu hazmedemeyen Ruslar Türkistan ifadesini unutturmak istemiş, yerine Orta Asya tabiri ikame etmiştir.

Yıkık Bir Hayal

Sana en yakın gezen gölgeni bile kıskanırdım yürürken.
Göğsüme taktığım ince nakış, çiçek bakış birgülümsemeyle yüreğimi sızlatan asi misin? Nesin?..

Lâiklik Bir Hayât Tarzı mıdır?

Batıda lâiklik, devleti ve toplumu dîn kurumunun yani kilisenin tahakkümünden kurtarmak adına ortaya çıkmıştı. Bizdeyse lâiklik, devlet eliyle toplumun inanç ve inançtan kaynaklanan özgürlük alanını daraltmanın mekanizması hâline dönüştü.

Her Çocuk Özeldir (Selma’nın Hikâyesi)

Yaşadığım korku iliklerime kadar işlemiş, kendimi karakol koridorunda beklerken buldum. O an, aklımda ne varsa unutup, vücudumdaki istemsiz titremeyi durdurmaya çalışıyordum.
Ta ki, kaba bir ses; ‘içeriye geçin!’ diyene kadar.

Gülce’M

Güneş misâli doğdun köhne sabahlarıma,
Silindi karanlıklar, günlerim aydın oldu…

Cazibe Kanunu

Dikkat edin, muhabbet kâinatın rabıtasıdır. Yani bir “bağ”dır. İnsan beyninde duygusal radarlar vardır. Bu radarlar konuşurken karşı tarafı tarar.

Sanallaşan Dünyaya Gerçekçi Bakış

Teknolojinin hızla geliştiği ve bir ‘tık’la her türlü bilgiye ulaşabildiğimiz günümüzde hayat kolaylaşıyor gibi görünse de, manevi planda çekilmez hal alıyor

Bir Ses

Devecilik ve deve üzerine Anadolu’da bol hikâye, dikkati çeken tevātürler anlatılır. Hepsi de ilginçtir, tuhaftır, gariptir

Bilgi Teorileri ve İslam

Seyyit Ahmet Arvasi Felsefe tarihinin en önemli konularından biri de “bilginin menşei” meselesidir. Felsefede buna “epistomoloji” denir. Bütün tarih boyunca fikir adamları sormuşlardır: Bilginin menşei eşya mıdır, insanın zihni midir? […]

Bilimin Işığında, Notlarım: Uzayda Su

ABD Ulusal Havacılık Dairesi (NASA), Mars’a inen Spirit adlı robotun araştırmalarında da Kızıl Gezegen’de bir zamanlar su bulunmuş olduğu sonucuna ulaşıldığını açıkladı.

Mahşere Kalsın

Bu dünyada nasibimiz kıt imiş
Kalsın benim davam mahşere kalsın.

İş ahlâkı

Müminin çalışması ibadettir. Fakat imansızın çalışması ibadet olamaz.
‘Ben namaz kılmam ama bak çalışıyorum, bu da ibadettir’ demek yanlıştır.
Namaz kılmayanın da çalışması ibadet olmaz.

SEYYİD BİLAL

Halife Ömer bin Abdülaziz bir gün ordu komutanlarını ve devlet ileri gelenlerini sarayına çağırıp bir toplantı yaptı.
Konu, İstanbul’un fethiydi.

Domatesteki ‘Allah’ yazısı

Tarih 15 Nisan 2009: Tarih 15 Nisan 2009: ‘Viranşehir ilçesindeki, içinde Arabî harflerle ‘Allah’ yazan domates, görenleri hayrete düşürüyor.’ (Haberin başlığı böyle.)

SELÇUKLU TAHTINDA İKİ KARDEŞ Tuğrul ve Çağrı Beyler

Muhammed Tuğrul Bey ve Davud Çağrı Bey, bu iki kardeş, tarihte benzerine nadiren rastlanan bir şekilde Maveraünnehr’den Anadolu’ya, Irak’dan Azerbaycan ve Kafkasya’ya kadar olan büyük bir imparatorluğu birlikte idare etmişlerdir

Tırlar ve Yollar

Herkesin bıraktığı izi geriden gelenler görecektir. Kiminin bıraktığı izlerden gül kokusu, kimilerinin bıraktığı izlerden lağım kokusu gelir.

Gaziantep

Antep’in yakınlarında bulunan Dülük, eski adlarıyla Dolikhe ya da Doliche bu yöredeki en eski kent olma unvanına sahiptir.

AŞK ve İNAT

O’nu çok özlemişti… Öyle çok, her şeyden çok,

Sancı

Bir hastalık gibi tekrardan nüksediyordu bu dürtü içinde.
Kollarında başlayan uyuşma ve his kaybının doğum sancısı olduğunu hisseder gibiydi.

Tenhada Bir Şair

İsa Yar, bildiğimiz kadarıyla henüz bir şiir kitabı yayınlamış bir şair. (İçimin sahilinde Hüzün ve Sağanak 2012 şiirvakti yay.) 1961 doğumlu olduğu göz önüne alınırsa, düşündürücü bir durum.

Gelincik Güzeli

Yeşiller giyinen ovaların kırmızı süsü,
Yolların kıvrımlarında nakış nakış işleyen ateş kırmızısı nâzenin…
Hoş geldin…

Beni Neden Seviyor?

İç sandığında iyilik ve güzellik dolu olanları fark etmek, dolunayı görmekten kolaydır. Aklında işini görecek, kendini taşıyacak birilerini arayanların mıknatıs gibi bulduğu iyileri muhafaza etmek en büyük gayretimiz olmalı.

Ah Cingöz Recai, Ah…

Cingöz Recai, ülkenin en tanınmış kibar kabadayısıdır. Son derece yakışıklı, kurnaz, zeki, cesur, soğukkanlı, eli çabuk ve hünerlidir.

Yedi Yüzyıllık Gelenek

Atalarımız, mahalle camilerinin hemen bitişiğine mektepler inşa ederdi. Çocuklar 4 ila 7 yaş arasında bu Mahalle Mektepleri’nde eğitime başlardı.

Mecnun makâmı

Leyla’nın bin yolcusu;
..ama yolların bir Mecnun’u vardı!
Sen kimsin? Hangisisin?..