Sıfır noktasında

101Muammer Erkul

Divanyolu caddesi üzerinde bulunan Halife-i Müslimîn, Hâdim-ül-Haremeyn-iş-Şerifeyn, Ulu Hakan, Sultan Abdülhamid Han-ı Sanî hazretlerinin ebedî istirahatgâhının hemen karşısında… Sadece bu konu hakkında bile defalarca yanına gittiğim, yakın arkadaşım Mehmet Nuri’nin sanki bir kültür-sanat tekkesine dönmüş minnacık odasındayım. Öyle ki üç, hadi bilemedin dört kişiden fazlasının sığmadığı bir hücreydi burası.

♥♥♥

Bu defa bir profesör büyüğümüz geliyor üstüme; Mehmet Zeki Bey. Heyecanla ona da anlatıyorum derdimi… Yani dergimi. Yani Dîvanyolu’muzu… Dinliyor kesmeden sonra bir derin nefes alıp;

“Evlat, diyor… Acele etmesen. Bak önümüz seçim. Piyasalar allak bullak ve ne olacağı hiç belli değil!..”

Haklı da. Fakat… Âşığın önüne dağ dikmişler, delmiş; çöl koymuşlar, güneşin gözüne doğru yürümüş!

♥♥♥

Divanyolu caddesindeki tramvay hattı boyunca, milenyum taşına doğru yürürken, kadîm dostum arıyor.

“Ha’ Muammer, diyor… Az önce bîtaraf kaldım ama hoca haklı. Şunun şurasında 30 Mart’a ne kaldı. Bekle, hele bir seçim geçsin!..”

Hayatta beni tetikleyen sözlerin başında “yapamazsın” geldi, çünkü babamın bana ilk öğrettiklerinden biri şuydu: “Yapamam yok!”

♥♥♥

Ayasofya’nın karşı köşesi. Yerebatan’ın üstü. Dünya denizlerindeki bütün gemicilerin ve haritacıların, meridyen hesaplarını başlattığı yer. Yani, dünyanın sıfır noktası…

Yaslandığım direğe sabitlenmiş, başımın biraz üzerinde titreyense “Divanyolu Caddesi” tabelası.

♥♥♥

Şimdi, iyi biliyorum ki, eğer 14 Ocak 14 tarihinde 30.03.2014 seçiminin sonuçlarını bekleseydim, bu gün elinizde kesinlikle böyle bir dergi olmayacaktı, olamayacaktı! Kaç seçim daha gördük birlikte. Diyarbakır’ı, Afrin’i yaşadık… Gezi kalkışmasını, 15 Temmuz’u atlattık.

14 Ocak 14’te en kolay iş, beklemekti.

Fakat biz “Niyet hayır, âkıbet hayır” dedik ve sonra “Bismillah” dedik.

Ahirimizde de “Elhamdülillah” demek için, inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir