Sömürge Tunus’un Altın Kumsalı Sousse

Bengü Koç

Yaklaşık 3 sene önceydi. Gemi kaptanı olan kuzenim, Tunus Sousse’dan çok bahsetti ve; mutlaka gidip görmem gereken yerlerden biri olduğunu, dile getirdi.
Biz de bunu hatırladık, ve ani bir kararla yola çıktık.

Sousse, Tunus’a yaklaşık 100-150 km uzaklıkta olan bir liman şehri. Tunus merkezden oraya hareket eden dolmuşlara binip gidiyorsunuz.
Oradaki halk Fransızca ve Arapça konuşuyor, siz ise Türkçe İngilizce. Yani anlaşabilmek için tek çözüm, vücut dili!..

Fransa’nın sömürgesi olan bu ülkede Fransızlar müsaade etmeden hiçbir şey yapamıyorlar. Bütün sömürge ülkeler gibi, ne alım ne de satım gerçekleştiremiyorlar. Araçlar eski, binalar dökük, fakirlik diz boyu.
Kaldığımız otelde kahvaltıda 1 gün domates var, diğer gün yok. Niye yok, diye sorduğumda; çok pahalı olduğunu dile getirdiler!
Kendimi bir an Şener Şen gibi hissedip buraya domates ihracatı yapma hayali kurarken buldum!

Tunus halkı, beyaz tenli insanlardan korkar haldeler!
Buna şöyle bir örnek verebilirim: Cuma namazı için bütün dükkanlar kapatılıp camiye koşulduğu vakitte, ben de bari hanımlara ayrılmış kısımda bekleyeyim dedim. O sırada baktım ki bir Tunuslu bayan. Kapıda karşılaştık ve içeriye girmesi için birbirimize yol verdik. Ben bekledim ve önce onun geçmesi için biraz ısrarcı oldum sanırım. Fakat o, çok bariz bir korku ile kendini çekip bana yer açtı!
Bu çok üzücüydü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir