Söz Konusu Devlet Olunca 15 Temmuz’da Ülkücü Duruşu

Recep Kanalga

 

Aslında durum çok netti: Söz konusu devletti. Yuları dışarıda, uzaktan kumandalı bir güruh; devlete, devletin mahremine el uzatmıştı. Kırk yıldır beslenen, büyütülen bu muhteris kitle devlete şerik koşmuştu.

Milletin silahını, tankını-tüfeğini millete çevirenler, karşılarında göğsünü siper eden milleti bulmuşlardı. Hesap etmedikleri tek nokta buydu aslında. Milleti hesap etmemişlerdi. Devlet dara düştüğünde, her türlü nüansı, farklılığı bir kenara atıp bir olan, beraber olan milleti hesap etmemişlerdi.

İman dolu göğsünü, minarelerden yükselen ezan ve sela sedasıyla dolduran millet 15 Temmuz’da devletine sahip çıktı. Hepsi bir kilimin desenleri mesabesinde olan insanımız, millet şuuru ile desen desen, ilmek ilmek, renk renk meydanları doldurdu. Siyasi görüşler geride bırakılıp devlet kaygısıyla bir olundu, birlik olundu o gece. O gece kol kolaydı herkes, yan yanaydı, omuz omuzaydı. Ellerde ay yıldızlı al bayrak, dillerde tekbir vardı.

Her vakit devletinin yanında yer almayı varlık sebebiyle eş tutan ülkücüleri gördü gözler o gece sokaklarda. Şehadet parmaklarının, yumrukların göğe doğru yükseldiği o gece, göğe yükselen bozkurtlu eller daha bir güven verdi herkese. Ülkücülerle yan yana olduklarını görenlerin gözlerindeki ışıltıyı görmeliydiniz o gece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir