Spina bifida

Muammer Erkul

Deontay Wilder, 1985 Alabama doğumlu tatlı kaçık bir basketbolcu, iken…
2005 yılında, baba oluyor. Fakat o bunun sevincini bile yaşayamıyor. Çünkü doktorlar kızı Naieya’ya “Spina Bifida” diyor. Wilder, böyle omurgası açık doğan bir bebeğin, değil kendisi gibi sporcu olmak; koşamayacağını, yürüyemeyeceğini hatta sağlıklı çocuklar gibi okula bile gidemeyeceğini öğreniyor.
*
Bir de bu işin maddi boyutu var. O günlerde Wilder’a; “masrafları karşılamak için boks yapması” teklif ediliyor. Deli gibi antrenmanlara başlıyor talihsiz adam. Olimpiyatlarda Amerika’yı temsil ediyor hatta ülkesine bronz madalya getiriyor ki, lakabı “The Bronze Bomber” kalıyor.
*
Geçenlerde onun maçı olduğunu duydum. Buna “rövanş” diyorlardı çünkü 38 maçta Wilder’a sayı ile yenilen, yani nakavt olmamayı beceren tek kişi, işte bu Stiverne’di.
Güneşin doğmasına yakın; “belki sonunu yakalarım” diyerek televizyonu açtım. Bu kadar mı olur; ilk raundun gongunu duydum. Fakat o an öyle bir fırtına koptu ki, baktım Bermane Stiverne yerde! Hakem saydı… Az sonra bir fırtına daha koptu, hakem gene saydı. Sonra bir daha saldırdı Wilder. Onu durdurmak için beline sarılan hakemin bacakları havada savruluyordu!..
*
Maç bitti, birinci raunt henüz bitmemişti!..
Fakat şimdi; az önceki canavar gitmiş, nemli gözlerinde spina bifidalı kızı Naieya’nın hayali olan kahraman baba gelmişti.
*
Bir bebeğin, omur iliği dışarıda olarak doğduğunu düşünebiliyor musunuz?
Ve, kızının hayatı için; karşısına çıkan her devi devirmeye mecbur olan bir babayı…
Görebiliyor musunuz, bu memlekette doğan neredeyse bütün bebeklerin; uzun yıllardan beri, sanki omur iliği dışarıdaymışçasına bütün tehlikelere açık, bütün zararlılara karşı savunmasız doğduğunu.
*
Wilder şu an, WBC Dünya Ağır Sıklet boks şampiyonu!
Acaba onun hikâyesinden, kendimiz için nasıl bir pay çıkarmalıyız?
Ve, ne yaparsanız size de “şampiyon” derler!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir