Sultan Hamid torunları Payitaht’ta buluştu

Dr. İbrahim Pazan

10 Şubat 2018 günü, Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın vefatının yüzüncü sene-i devriyesi idi. Aradan geçen bir asır kendisini unutturamamış, aksine hasreti çekilen bir hükümdar olarak gönüllerde yaşamaya devam etmiştir. Vefatından yüz sene sonraki bu özel günde ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde okunan binlerce hatm-i şerif ve hatm-i tehlillerin sevabı ruhuna bağışlandı, çeşitli etkinliklerle hatırası yâd, ruhu şâd edildi. Bu meyanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Hamidiye A.Ş. tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinliklere Sultan’ın, İstanbul’da yaşayanlarının yanı sıra Fransa, İngiltere, Almanya, Lübnan, Suudi Arabistan, Avusturya ve Meksika’dan gelen 24 torunu da iştirak etti. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Dışişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya geldiler. Osmanlı Arşivi’nde gerçekleşen “II. Abdülhamid Han Dersaadeti” konferansını takip ettiler. Yıldız ve Beylerbeyi Saraylarını ziyaret ettiler. Sultanahmet Camii’ndeki mevlidi dinledikten sonra yüz yıl önce Sultan Hamid’in cenazesinin taşındığı Divanyolu’ndan yürüyerek geldikleri Türbe’de yapılan duaya “Âmin” dediler.

SULTAN’IN TORUNLARI

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın erişkin yaşa ulaşan yedi oğlu ve altı kızı vardı. Bunların tamamı, eşleri ve çocukları ile birlikte 1924 sürgününde vatandan çıkarılmışlardır. Ahmed Nuri, Ahmed Nureddin ve Mehmed Âbid Efendi ile Naile Sultan’ın çocuğu olmamış, Mehmed Burhaneddin Efendi ile Şadiye ve Refi’a Sultan’ın çocukları ise ya evlenmeden veya çocuksuz vefat etmişlerdir. Sultan’ın diğer üç oğlu ve üç kızının nesilleri devam ediyor.

Hâlen şehzade oğlu olan 25 şehzade, şehzade kızı olan 13 sultan, yaşayan veya vefat etmiş sultanların oğulları ve kızları olan 21 sultanzade ve 14 hanımsultan hayattadır. Bu 73 kişi, dünyadaki bütün baba soylu hanedanlarda olduğu gibi ailenin asli unsurlarıdır. Bunlardan 29’u Sultan Hamid soyundandır.

Ailenin diğer mensuplarının tamamı, yaşayan veya vefat etmiş sultanzade ve hanımsultanların çocukları ve torunlarıdır. Tespit edebildiğim kadarıyla Sultan Abdülmecid ve Abdülaziz Han’ın kanını taşıyan ve hâlen hayatta olan toplam kişi sayısı 310’dur. Bunlardan 116’sı Sultan Hamid soyundandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir