TESELYA ZAFERİ ( 1 )

Ercümend Korkmaz

120. Yılında, İlk Defa

Bu sene, Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük kahramanlık destanlarıyla kazandığı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’nın 120. yılıdır.

Bu harpte, Avrupa Devletleri’nin 1821’de kurdukları ve kendi çocukları gibi besleyip-büyüttükleri, korudukları Yunanistan, 18 Mayıs 1897 günü Dömeke Meydan Muharebesi’nde bütün ordularıyla beraber bozguna uğratılmıştı. Teselya topraklarında meydana gelen ve bir ay süren bu savaşın ardından Atina, Osmanlı ordusunun ayakları altında kalmış, Yunanistan, telaşa düşen Avrupa’nın yardımlarıyla yok olmaktan kurtulmuştu.

Fakat buna rağmen, Sultan Abdülhamid Han tarafından kazanılan bu son zaferimizin, entelektüel kesim tarafından bile neredeyse hiç bilinmemesi şaşırtıcıdır.

Bu seride bu zafer, ilk defa olarak, kıymetli okuyucularımıza sunulmaktadır.

 

(1)

Yunanistan, Avrupa Devletleri’nin kurduğu ve itinayla koruyarak büyüttüğü bir devlet…

1821’de Mora’da başlayan Yunan Bağımsızlık İsyanı, Osmanlı tarafından büyük ölçüde bastırıldıysa da, İngiliz, Fransız ve Rus gemilerinin 1827 senesinde Navarin açıklarında demirlemiş bulunan Osmanlı donanmasını imha etmelerinin üzerine yeniden alevlendi. Bir yıl sonra başlayan Osmanlı-Rus Harbi’nde, düşman orduları Edirne’ye kadar geldiler. 1830’da imzalanan antlaşma ile Osmanlı Devleti, Yunanistan’ın istiklalini tanımak mecburiyetinde kaldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir