Tüm Afrika Dostları Derneği’nin Kurucusu Dr. Bilgehan Güntekin: Ne işimiz mi var Afrika’da!..

Röportaj: Fatma Macit

“Ne işiniz var Afrika’da” lafı o kadar boş bir laf ki…

Mesleğimizin zekatını vermeye gidiyoruz…

Devasa fıtıklar, kemiği dışarıda insanlar…

Ve şükür ki, Türkiye’den akan yardım seli…

Türklerle Afrikalı kardeşlerimiz birlikte yürüyerek başaracaklar, Afrika’yı parlak bir geleceğe taşıyacaklar…

Afrika’da neler yaşıyorsunuz, biraz anlatmanızı istesek…

Oraları yakînen görmeyen insanlara anlatmak gerekiyor maalesef.

Ben orada yaşananlardan sadece birkaç örnek verebilirim size.

Afrika’yı gezdiğimiz zaman, Nijer ve Çad gibi fakir ülkelerin yanında, yine çok geri kalmış Uganda gibi ülkelere de gidiyoruz. Mesela orada belki açlık yok. Çünkü yüce Allah güzel bir yağmur vermiş, tropikal iklim, en azından meyve sebze yetişiyor. Şeker kamışıydı, mangoydu, bolca var. Buradaki çocuklara fotoğraflarda baktığınız zaman bazen böyle tonton görebilirsiniz. Ama tonton gördüğünüz o çocukların bile neredeyse hepsinde göbek fıtığı vardır. Nijerya ve Çad’a gittiniz zaman ise tamamına yakınında fıtık vardır.

Fıtıklar ne için olur?

Fıtıklar iç organların dışarı taşmasıdır. Neden taşarlar, çünkü onları saracak olan kas yapısı zayıftır, zayıf kalmıştır. Neden zayıf kalmıştır peki? Protein eksikliğinden dolayı. Protein nelerde vardır derseniz, en çok ette vardır. Bu insanlar ete kolay kolay ulaşamazlar. Nijer’de bir anneye verdiğimiz birkaç kilo eti o zavallı anne alıyor, küçük küçük küp şeker gibi keserek kurutuyor. Daha sonra, o kurutulmuş etleri küçük bardak gibi bir şeyin içinde böyle karıştırarak kaynatarak çocuklarına verip, bütün sene boyunca o çocuğun protein ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

Peki nelerle besleniyor Nijer’deki insanlar?

Nijer’de insanların ömür boyunca “Milet” denilen kuş yemine benzer bir bitkiyle beslendiğine şahit olduk. Bazı evlerde hiç ateş yanmadığını gördük. Bulamaç gibi, o da çimentoya benzer bir karışımdır, ömür boyunca sadece onu yediklerini gördük. Ben bu örnekleri verdikten sonra bizim Türkiye’deki insanlarla Afrika’yı kıyaslamanın yeri yok diye düşünüyorum açıkçası. Yani oradaki insanlar, öğrenciler belki sadece Kurban Bayramında ete kavuşuyorlar. Bizim ülkemizde öyle olduğunu düşünmüyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir