Uluslararası Dergi Fuarı Günleri

1 Haziran 2017

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union – WPU) tarafından düzenlenen  “8. Uluslararası Dergi Fuarı” 4-9 Mayıs tarihleri arasında yine Sirkeci Garı’nda gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, usta yazar Rasim Özdenören ve daha nice önemli konukların teşrif ettiği fuarın en önemli etkilerinden biri, hiç kuşkusuz; hem dergiler ve okurları, hem de dergi çıkaranların kendi arasında bir kaynaşmaya, muhabbete vesile olmasıydı.

Fuarda çeşitli dergiler sürekli etkinlikler yaptılar. Gençlik dergileri arasındaki coşku görülmeye değerdi.

Bu yıl, çocuk dergileri için özel bir alan/salon ayrılmış olması işin özünde kıymetli bir düşünceydi. Günümüzde maalesef pek önem verilmeyen Çocuk Dergiciliği konusuna dikkat çekmek adına yararlı bir çabaydı.

Dergicilik Ödüllerinde 14 dalda verilen çeyrek altınlar belki yeterli değildi fakat, simgesel olsa bile, maddi kıymeti de olan bir mükafat farklı ve değerliydi.

Tarihi Sirkeci Tren Garı’nın raylar hariç neredeyse tamamının kullanıldığı fuar için toplamda (yuvarlak hesapla) 500 dergiyle buluşulabildi. Bunların 100’ü yurt dışından gelen dergiler, 200 kadarı gençlik ve öğrenci (okulda çıkan) dergiler, 200 kadarı ise diğer katılanlar yani profesyonel dergilerdi.

 

Yurtdışından Gelen Misafirler

Yurt içinden 400 derginin yer aldığı fuarın onur konuğu; 20 yılını dolduran “Hece” dergisiydi.

100’den fazla etkinliğin gerçekleştiği fuara Endonezya, Hindistan, Pakistan, İran, Irak, Filistin, Suudi Arabistan, Sudan, Mısır, Cezayir, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ, Avusturya, Almanya, Hollanda gibi 23 farklı ülkeden 100 dergi konuk olarak katıldı.

 

Manifestolarıyla Dergiler

Fuarda özel de bir sergi vardı. Türkiye’nin en büyük dergi koleksiyonerlerinden ve Merkezefendi Şehir Kütüphanesi Müdürü Selahattin Öztürk’ün, 5 bin farklı dergi arasından seçerek oluşturduğu “Manifestoları ile Dergiler Sergisiilk sayılarında bir manifestoya yer veren dergilerin kapakları ve manifesto metinlerinden oluştu.

 

Türkiye Dergiler Birliği ve Dergi Fuarı Hakkında

Türkiye Dergiler Birliği, 2008 yılında dergi editörleri ve yayın yönetmenleri ile bir araya gelerek oluşturuldu.

O tarihten beri her ay, toplamda yüzden fazla defa bir araya gelen dergiciler, 2015 Şubat ayında dernek sahibi oldu. Beşinci, altıncı ve yedinci dergi fuarlarına yurt dışından dergilerin de katılması ile “World Periodical Union’u (Dünya Dergiler Birliği)” kuruldu.

30 kadar ülkeden dergicilerle sıcak temas halinde bulunan “Türkiye Dergiler Birliği” editörlük eğitimlerinin yanı sıra dergicilik çalıştayları, sergiler, oturumlar, paneller düzenliyor, okullarda dergicilikle ilgili etkinliklerde öğrencilerle buluşuyor. Ve dergicilik üzerine “Dergiler Dergisi” adlı dergi yayınlanıyor.

Abdullah Zerrar Cengiz, Süleyman Karakaş, Muharrem Baykul’dan sonra, başkanlığı Asım Gültekin yürütüyor.

8. Dergi Fuarı yapıldığı dönemde TÜRDEB’in yönetiminde; Osmanlıca dergisinden Metin Uçar, Furkan dergisinden Ümit Elönü, Seyyide dergisinden Fatma Toksoy, Sebilürreşad dergisinden Fatih Bayhan, Haksöz ve Temmuz dergisinden Murat Ayar, Seher dergi grubundan Mitat Tekçam, Din ve Hayat dergisinden Kâmil Büyüker, Vuslat dergisinden Ziya Gündüz, Siyer dergi grubundan Hakan Tan bulunuyor ve fuar basın koordinatörlüğünü ise Aişe Hümeyra Bulovalı yürütüyordu.

 

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir