Türkiye’deki acı Bizim de Acımız!

Teuku Farhan

15 Temmuz 2016 Türk insanı için tarihi bir gün.

O gün, arkadaşımla Haekal Afifa’da kahve keyfi yapıyordum. Bana, o anda Türkiye’de bir darbe girişimi olduğunu söyledi. Şok olmuştum neredeyse, inanmıyordum. Nasıl olur da müreffeh ve İslam tarafında olan bir ülkeye, kendi insanları darbe yapmaya teşebbüs edebilirdi?

İşte o esnada, Türk darbesi hakkında resmi haberleri araştırmaya başladım.

Türkiye’deki kardeşlerimizin güvenliğine dualar ederek Türk darbesini takip ettim. Elhamdülillah, Allah’a şükürler olsun ki, meşru hükümet sayesinde darbe girişimi başarısız oldu.

Ardından, Türk halkına, Erdoğan’a ve Türk hükümetine destek amaçlı hareketler başlatmak niyetiyle Açe Gençliği’nden arkadaşlarımla Shubuh (Sabah) Hareketi’nde bir araya geldik. Türkiye’deki acı bizim de acımız…

22 Temmuz 2016’da, Beyturrahman Ulu Camii’nde, kavurucu güneşin altında, yapılmak istenen askeri darbeye karşı, Türk hükümetine ve Erdoğan’a destek vermek için sempati hareketi başlattık.

Bizler, yani Açe vatandaşları için, Türkiye bizim yakın akrabamız. Açe ve Türkiye güçlü bir tarihi ilişkiye sahip. Açe insanları Türkiye’nin Açe’ye çok fazla yardımları olan Osmanlı İmparatorluğu dönemini asla unutmayacak! O döneme dair, Açe’de Türkiye’nin pek çok izi var; ulemadan ve Matsailal Muhtady ile gerçekleştiği gibi Türk yazışma kitaplarından; Türk Sultanlığından Açe’ye yardım için gönderilen soylu, seçilmiş askerlerin mezarlarına kadar…

Açeliler de Türk hükümetini ve başkan olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı destekliyoruz. Açelilere göre, Erdoğan İslam dünyasının lideri olmayı hak ediyor. İslam ve millet için savaştığından dolayı pek çok Açeli, Erdoğan’ı destekliyor. İslam dünyası ile çok alakadar biri o. Milyonlarca mülteciye kalacak yer sağladı ve Filistin-Gazze’deki kardeşlere yardım etti. Türk neslinden daha nice nice Erdoğan’lar gelsin. Türk insanları Erdoğan gibi bir lidere sahip olmaktan gurur duymalılar.

Umarım Türk halkı bir ve beraber olarak kalır, çünkü Türkiye, Müslümanların en büyük beklentilerinden biri. Türkiye Müslümanların üç kutsal şehrinin, yani Mekke, Medine ve Kudüs’ün de koruyucusu olageldi.

Umarım bir gün, Türkiye ve Endonezya, bilhassa Açe tekrar yakın ilişkiler kurabilir ve beraber olabilirler.

Biz bir ümmetiz!

Biz, “bir” ümmetiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir