Üniversitelilerin Gözüyle 15 Temmuz

İşte O Kara Gün 15 Temmuz (Kübra İnal)

Yaşananların etkisiyle o derin acıyı yüreğimizde hissettik. Bu ülke boyun eğmeyecek. Allah-ü teâlâ bu necip millete yardım edecek ve darbe teşebbüsünde bulunanlar hesap verecek.

 

Direniş Demi (Fâtıma Zehra Merinos)

Temmuz hararetinin sıcak kucağında direnişin inancıyla geçti bir sene. İstiklâl Marşı şâirinin sesi kelimelerini aracı kıldı ve hür bir seda ile haykırdı: “Gidelim!” Gitmek için gelirken kendimize doğru yola koyulup gidelim.

 

Marketlere mi, Meydanlara mı? (Elif Sabah Erkul)

Yıl 2016… Aylardan Temmuz… Ayın 15’i… Bir telefon geliyor, “Köprüyü tanklarla kapatmışlar, darbe olmuş, hemen eve dönün ve televizyonunuzu açın!”

 

“Biz Türkler,Temiz Müslümanlarız.”  (Furkan Kerim Aksoy)

Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kut-ül Amare’de yedikleri silleyi unutmayan bu zihniyet hesap sorma rüyası görmeye başladı ve halen bu rüyanın etkisindeler. Fakat bilmiyorlar ki bu millet narkozun etkisindeydi. Her şerde bir iyilik, her iyilikte bir şer varmış. Darbe girişimi narkozun etkisindeki hastayı uyandırdı.

 

O Gün Yaşananlar Kimsenin Aklından Çıkmayacak  (Hilal Keskin)

TRT spikeri Tijen Karaş’a zorla okutulan TSK bildirisini duyduğumda söylenenler kanımı dondurmuştu. “Sıkıyönetim ilan edildi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi vb…” denilmişti bildiride.

 

15 Temmuz Karanlığından Aydınlığa Dair Notlar (Mus’ab Kömür)

Üniversiteli gençler olarak çalışmalı, bir şeyleri değiştirme bilinç ve gayretinde olmalıyız. Eğer böyle hareket edebilirsek, inanıyorum ki bu kalkışmalar bile bir daha yaşanamayacaktır

 

Hak Dava (Oğuzhan Çebi)

Geçmiş günlerde ihanet ve acı dolu bir olay yaşadık, adına 15 Temmuz dediler. Peki ne anladık biz bu 15 Temmuz’dan, ne oldu o gün, hainler başarılı olsaydı neler olacaktı? İşte bu hain kalkışmada başarılı olsaydılar, Şu anda ben bu satırları yazmıyor, siz de okumuyor olacaktınız. Çünkü bütün devlet düzeni askerin, daha doğrusu asker elbisesi giymiş hainlerin eline geçecekti.

 

Türk Bayrağının Dalgalandığı Her Yerde Siz Varsınız… (Ruveyda Zorlu)

Tarihe adları altın harflerle kazınan 249 kahramanım;

Kendi benliğinden önce vatan kimliğini düşünen, ümmetin çocuğu yetim kalmasın diye kendi çocuğunu yetim ve öksüz bırakan kahramanlarım…

Siz ki bu vatanın en cesurca, en korkusuzca şehâdete koşan yiğitlerindensiniz. Siz ki hem kendi evlatları hem de korkup kaçanların evlatları için göğsünü siper eden şehitlersiniz.

O gece kim bilirdi ki sizin evlatlarınızdan ayrılacağınızı, doğmamış bebeklerinizin yetim ya da öksüz kalacağını, küçük masumiyetlerin daha kokusuna doyamadan annesiz bırakılacağını?..

 

An Vardır (Naciye Nur Gürhan)

Şehidim, yavrum, canımın can köşesi!

Sen bir “var” için varlığını yitirdin. Vatan var olsun diye, ayağının altındaki toprağın bir karışını bile düşmanın en kahpesine vermektense canını cânâna verdin. Aşk uğruna ölüme boyun eğenlerden sadece biriydin:

Vurulmuş tertemiz alnından yatıyor.

Bir hilâl uğruna Yâ Rab ne güneşler batıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir