Vatan Caddesi Savaş Yeriydi

Ebrar İlknur Arvas

Ben babaannemin anlattığı güzel hikayelerle büyüdüm.

Küçükken uzanır yanına, başımı dizlerine koyar, gözlerimi kapatıp anlattığı tarih kokan hikayelerini dinlerdim.

Elbette benim de gelecekteki neslime, çocuklarıma, torunlarıma anlatacağım güzel hikayelerim olacaktır. Ama bu millet öyle bir şey yaşadı ki ben de dahil olmak üzere hiçbirimiz evlatlarımıza, torunlarımıza böylesine utanç verici ama bir o kadar da destansı geceyi… Belki de hiçbir tarihte görülmemiş kahramanlıklarla dolu 15 Temmuz gecesini asla, asla sıradan bir hikâye olarak anlatamayacağız…

Çünkü bu destan, sözde Müslüman kimliği altına sığınmış, içlerimize, evlerimize, mahremimize kadar sızmış, eli silahlı vatan hainlerine sopayla, taşla, imanlarıyla ve bedenleriyle karşı koymuş bir halkın hikayesidir… Öyle kolay kolay, sıradan bir hikâye gibi anlatılamayacak kadar büyük acılar, gözyaşlarıyla dolu olan bir hikâye…

*

Ben mesleğim gereği o gün hastanede nöbetçiydim.

Akşam 8-9 sularında bir arkadaşım yanıma geldi ve bana darbe olabileceğinden bahsetti.

Ben ilk etapta böyle bir şeye inanmak istemedim. Hangi çağda, hangi hükümet döneminde yaşıyoruz, dedim. Kim kime karşı darbe yapacakmış? Belki de bu olası bir terör olayına karşı alınmış önlemdir, diye düşündüm. Bir yandan zihnimden “dar-be” diye heceleyerek geçirirken tüylerim ürperiyor, gözlerim doluyordu. Hayır hayır böyle bir şey olamaz, diyordum sürekli kendi kendime.

Hemen boş bir bilgisayarın başına geçip haberleri izlemeye başladım. Ellerinde uzun namlulu silahlarla Boğaz Köprüsü’nü kapatan askerleri gördüm. Hayretler içinde izlemeye başladım. Ellerim titriyor ve kalbim korku ile doluyordu. Saatler ilerledikçe dehşet verici manzaralar Vatan Caddesi’nde bir bir silsile halinde gözlerimin önünde gerçekleşmeye başladı. Önce bir Skorsky helikopter hastanenin bahçesine inmeye çalışmış ancak orada inebilecek boş alan bulamayınca bir süre içinde bulunduğum binanın etrafında tur atmıştı. Ben hayret ve korku içerisinde ne yapmaya çalıştığını anlamak için pencereye yapışmış bir vaziyette durumu idrak etmeye çalışıyordum.

Daha sonra aynı helikopter, hastanenin hemen yanında bulunan okulun bahçesine alçaldı ve içerisinde bulunan eli silahlı bir sürü asker helikopterden inerek Vatan Caddesi’ne doğru koşmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir