Yapay Zekâ Üzerine

Me’va A. Önyurt

Son on yılın en çok konuşulan Bilgisayar Bilimleri alanı Yapay Zekâ: AI (Artificial Intelligence). Hatta öyle mühim ki dünya internet devleri, bu konuda çalışma yapan şirketleri satın almak için birbirleriyle yarışıyor. Yapılan araştırmalar 2020 senesinde Yapay Zekâ sektörünün %300 artış ile 47 milyar doları bulacağını söylüyor.

Peki nedir bu Yapay Zekâ? İlk akla gelen robotlar ve Arthur C Clark’ın 2001: Bir Uzay Efsanesi romanındaki ölüm makinesine dönen HAL benzeri süper-bilgisayarlar.

Bilim Kurgu romanlarına, fantastik filmlere konu olan ve insanoğlunun en büyük korkularından biri olan Yapay Zekâ aslında sadece insanın kendisi kadar tehlikeli olabilir. Bu da üzerinde kafa yormak gereken bir paradoks.

Gelelim sorumuza. Hakikaten nedir bu Yapay Zekâ? Bilgisayarlar ilk üretildiğinde bilginin oda büyüklüğünde bilgisayarda işlenmesini gereksiz görenler oldu. Çünkü devasa bilgisayarlar hem çok yer kaplıyordu, hem de çok masraflıydı. Fakat geleceği gören bir kaç kişi yatırımlarını bu yönde yaptı. Çünkü her gelişme üzerine kona kona büyür, gelişir ve ihtiyaçlara karşılık verir. İşte bu yüzden Yapay Zekâ’yı hafife almamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir