Yayın Dünyamızdan Bir Sinan Yıldız Geçti…

Mehmet Nuri Yardım

 

Sinan Yayınevi’nin kurucusu ve Bâbıâli’nin ağabeylerinden olan Sinan Yıldız, Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ve ne yazık ki basında (şu ana kadar) sadece Milat gazetesinde küçük bir haber olarak yer aldı. Başta Ahmet Cemil Akıncı ve Cevat Rifat Atilhan olmak üzere bir çok yazarın kitabını neşreden Sinan Yıldız’ın cenazesi, 2 Nisan Pazar günü Ataköy 5. Kısım Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından defnedildi. Kendisine Allah’tan rahmet ve mağfiret, ailesine, yakınlarına, sevenlerine, meslektaşlarına başsağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Merhum Sinan Yıldız, vefatından önce uzun süre Topkapı Maltepe’deki Koç Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek yetmezliğinden yatmıştı.

*

Adana doğumlu olan Sinan Yıldız, 1960’lı ve 1970’li yılların gözde yayıncılarındandı. Kurucusu olduğu Sinan Yayınevi, diğer pek çok İslâmî ve milî kitap neşreden yayınevleri gibi Beyazıt’taki Beyaz Saray Kitapçıları Çarşısı’ndaydı. O zamana kadar, sadece çıkardığı kitapların sıkı bir takipçisi ve okuyucusu idim. Bilhassa eserlerini neşrettiği Cavit Ersen’in Kızıl Zindanlar, Kara Zindanlar ve Zindanlar kitapları Türkiye genelinde büyük bir ilgi görüyordu. Bu millî romanlar, benim de çocukluğumda okuduğum ilk eserler arasındaydı. Merhum Sinan Yıldız, Cavit Bey’in eserlerine büyük bir talep olduğunu söylemişti. Sadece Ersen’in değil, Cevat Rifat Atilhan ve Ahmet Cemil Akıncı gibi iyi ve meşhur yazarların da eserlerini yayınlayıp okuyucularına ulaştırıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir