Yedi Yüzyıllık Gelenek

21 Ekim 2017

AMİN ALAYLARI
Atalarımız, mahalle camilerinin hemen bitişiğine mektepler inşa ederdi. Çocuklar 4 ila 7 yaş arasında bu Mahalle Mektepleri’nde eğitime başlardı. Osmanlı çocukları için, 14. Yüzyıl’dan itibaren çeşitli merasimler düzenlenme adeti gelişti ki, bunların da en önemlisi ise Amin Alayları idi.
Bilindiği üzere, Osmanlı çocukları 4 – 5 yaşına geldiğinde okullu olurdu. Kur’an ve ahlak bilgilerinin öğretildiği ilk mektebe başladıkları gün düzenlenen çok renkli, gösterişli ve bayram benzeri merasimlere ise “Amin Alayı” denirdi.

HATMEDEN MEZUN OLURDU
Mahalle camilerinin bitişiğinde bulunan bu Sıbyan Mektepleri’nde okutulan dersler: Elifbâ (alfâbe), Kur’an, Tecvit, Yazı, İlmihâl, Hesap (matematik). Daha sonraları tarih ve coğrafya da eklenmişti.
Şimdinin anaokulları ile belki kıyaslanabilecek Sıbyan Mektepleri’ne giden Osmanlı çocuklarının, mezun olabilmesi için gerekli ilk şart, Kur’an-ı Kerîm’i hatmetmekti.
Bu da gösteriyor ki; Osmanlı halkından, okumayı bilmeyen kimse olduğunu düşünmek abesti! Hem de ilkokula gitmeden önce öğreniyorlardı çocuklar Kur’an okumayı. Okulun süresi ise, talebenin çalışkanlığı ve kâbiliyetine bağlıydı.
Hatim indiren çocuk mektebi bitirmiş oluyordu.
Hatim indiren öğrenciler için de mezuniyet merâsimleri yapılıyordu.
Üstelik bunlar da yine amin alayları gibi eğlenceli ve görkemli merâsimlerle kutlanıyordu.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir