“Yusuf” ismindeki esrar!

Halil Delice

Türkiye'de inanılması ve izah getirilmesi zor sosyolojik ve kültürel gelişmeler yaşanıyor. Memleketimizde son on altı yılda (2001-2016 yılları arasında) erkek çocuklarına en fazla verilen isim “Yusuf” oldu. Bundaki esrar, sosyolojik ve kültürel gerçek nedir?

 

YUSUF İSMİNDEKİ ESRAR NE?

Son yıllarda da Türkiye'de politikacıdan futbolcuya, şarkıcıdan televizyon yıldızlarına "Yusuf" isminde çok bilinen bir kişi olmadığına göre, son on altı yılda en çok konulan isim niçin "Yusuf" oldu?

1898 yılında ABD'den dönüşte geminin batmasıyla şehit olan, Avrupa ve ABD'de yenmedik güreşçi bırakmayan efsanevi Koca Yusuf ile ilgili araştırma yapan, “Cihanı Titreten Türk Koca Yusuf – Yalnızca Güle Yenildi” isimli romanı yazan, yağlı güreşler ve Kırkpınar ile ilgili dört tebliğ sunan ve yüzlerce güreş makalesi kaleme alan folklor araştırmacısı, gazeteci ve yazar olarak bu iş bize düşer, deyip araştırma yaptık.

Soru şuydu:

Türkiye’de, Cumhuriyet döneminde en çok konulan isim Mehmet iken son on altı yılda ne oldu da Yusuf, en çok konulan isim oldu?

Yusuf’un öne çıkmasında en önemli faktörler, iki binli yıllarda Batı karşısındaki memleketimizin durumu ve Yusuf isminin hatırlattıkları, temsil ettiği değerlerdir.

İki binli yıllar, milletimizin Batı karşısında boyun büküklüğünün AB'nin tutumuyla bir daha bütün acılığıyla ortaya çıktığı yıllar. Böyle bir zamanda niçin Yusuf ismi öne çıktı?

Milletimizin bildiği iki Yusuf var: Biri peygamber olan Yusuf Aleyhisselam, diğeriyse 1894-99 yılları arasında Avrupa ve Amerika'da tek başına Osmanlı'yı temsil eden ve önüne çıkan bütün güreşçileri yenen ‘Türk gibi güçlü’ sözünü ezberleten Koca Yusuf…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir