Zamana İmza Atmak

29 Ocak 2018

Nagihan Çelik

Zaman çözülmezinde, molasız maratondur ömür. Savrulup giderken sonsuzluk iklimine, her gün biraz daha sona koşmaktır. Hazıra dağ dayanmaz derken büyükler, en gerçek hazinemiz ömrü unutmuş olamazlar. Peki ya sayılı gün çabuk geçer derken, yalnızca dünya hasreti mi kast edilmiştir, sanmıyorum.

 

Elimizi uzatmadan hazırdan kullandığımız tek dağ nefeslerimiz. Kimimizinki dağ, kimimizinki minik bir tepecik. Belki de sadece bir yükselti. Emip tüketiyoruz ara vermeden.

 

Sayılı olduğu halde saymadan kemiriyoruz hayat takvimimizi. İnsan olmanın en büyük alametidir iz bırakmak. Zamana imza atmaktır kalıcı eserler bırakmak. Kaybolup giden mezar taşlarındaki isimlerden olmak veya kaybolup giden zamanda kaybolmayan değerlerle desenlerde kalmak. Yüreğiyle yönelir, gönlüyle şekil verir bazı insanlar. Kalıcı olmak gayretidir, insanı farklı kılan.

 

Zaman nehrinde yosun tutmayan eserler kalıcı olur. Onlara ömür verenler de gerçek sanatçılar. Üzerine düşen gölgelerden, güneşe çıktığında karanlıktan arınmak gibidir yenilik. Başkalaşmak, değişmek değil. Tazelenmek, yenilenmektir özünü kaybetmeden; zamanın gerisinde kalmamaktır.

...
Yazının tümü basılı dergimizde! ABONE olmak için lütfen TIKLAYIN

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir